Firstly we would like to celebrate the accreditation of 3 NSW Members.
CASIMIR DICKSON ACS (#441)
VANCE BURBERRY ACS (#442)
JOHN VARGA ACS (#445)
And celebrate two Special Awards
The first being an
ACS Appreciation Award
to Andrew Collier
For decades of service in support of Australian Cinematographers
And the second being the
Ron Windon ACS Award for outstanding contribution
to John Lanser
For his sage advice and ongoing legal council modernising the Society's Constitution.
All event photographs courtesy of Daniel Christie
Chris Reason reporting from Kyiv
We would also like to sincerely thank our Guest of Honour, international jounalist Chris Reason for his illuminating and impassioned speech recognising the depth and dimension of his working relationships with cinematographers in the field.
..and our innimitable and much loved host and MC, Ray Martin AM
National Major Sponsor
Platinum State Sponsor
With special thanks to both our National
and NSW Branch Major Sponsors
... the award goes to
1. CineKids
No Award this year
2. Student Cinematography
Gold Jonathon Le Grice
Silver Joanna Cameron
Bronze Dillon Mak
Echoes of Darkness
Enemy Alien
Beasts
Echoes of Darkness
3. John Bowring ACS Station Breaks & Promos
Silver Jack Shepherd
These Futures Are Not Inevitable
4. Music Videos
Gold Jack Shepherd
Gold Mike Roberts
Gold Louis C. Brandt
Silver Danny Ruhlmann ACS
Silver Alexander Leeway
Bronze Kieran Fowler NZCS ACS
Choke - Colleto Bianco
Beautiful Thing - Nic Cester
Joy - Think About It
Genesis Owusu - Waitin' on ya Heavy - Rainbow Chan Flume featuring MAY-A
Choke - Colleto Bianco
5. Syd Wood ACS Local / National News
Bronze Kevin Hudson ACS
Namoi
6. Neil Davis International News
Bronze Paul Devitt
CNN - Ukraine Medical Mission
7. Current Affairs
Gold Sissy Reyes
Gold Dave May
Gold Mathew Marsic
Silver James Gillings
Bronze John Varga ACS
The Unsolved Cases of First Nations Women 7.30 - Sydney's Vaccine Rollout
Pacific Capture
SBS Insight - Impossible Choices The Vanishing: Melissa Caddick
The Unsolved Cases of First Nations Women
8. Entertainment & TV Magazine
Gold Casimir Dickson ACS
Gold Drew English& Tyson Perkins Gold Dave May
Silver Dave May
Silver Ahmad Al MorsyCSC
Bronze Zachary Peel-McGregor
Silent Without the Sun
Australian Chamber Orchestra
Andrea Lam Live at Sydney Opera
Mansionair Live Opet Festival
Noema Magazine - Victor Cooper
Australian Chamber Orchestra
9. Art, Innovation and Specialised Cinematography
Gold Susan Stitt ACS
Silver Ian Tyley
Bronze Zachary Peel-McGregor
The Exchange
Beneath The Light
The Hidden
The Exchange
10. Corporate Branding and Advertising
Gold Matthew Horrex ACS
Gold Josh Flavell ACS
Gold Brendan Barnes SASC
Silver Don Buppapirak
Bronze Simon Ozolins ACS
Faire - Destin
AJE Fractal
And Beyond
Lacoste - Walk Your Path Zimmerman - Fall
AJE Fractal
11. Branded Content, Education & Events
Gold Matthew Allard ACS
Silver James L Brown ACS
Bronze Matthew Allard ACS
Culinary Journey with Marriott Bonvoy
The Reluctant Sea Shanty
Rediscover Tokyo
12. Commercials - Local / Regional
Silver James L Brown ACS
RFS
13. Commercials - National / International
Gold Tyson Perkins
Gold Ross GiardinaACS
Gold James L Brown ACS
Silver James L Brown ACS
Silver Brendan Barnes SASC
Bronze Kieran Fowler NZCS ACS
Uluru - Statement From The Heart
James Squire
Destination NSW - Feel
Google x AFL KFC - NBA AMP - The Investor in All of Us
Uluru - Statement From the Heart
Tyson Perkins receiving one of his four awards on the night and giving an eloquent speech in support of the Uluru Statement and a First Nations Voice to Parliament.
14. Documentaries
Silver Bonnie Elliott ACS
Silver Kate Cornish
Step into Paradise
The Dykes on Bikes: An Origin Story
Step into Paradise
15. Ron Taylor AM ACS & Valerie Taylor AM Wildlife & Nature
Silver Andrew Kaineder
Animal 1 - S1E3
16. 2nd Unit Cinematography
No Award this year
17. Dramatised Documentaries
No Award this year
18. Short Films
Gold Aleksei Vanamois
Gold Susan Stitt ACS
Silver Michael Filocamo
Silver Casimir Dickson ACS
Bronze Tyson Perkins
BOX
The Saturday Night Dress
Baba
The Purchase Finding Jedda
Mystery Road: Origin - S3E5
The Gulf - S2E4
The Old Man - S1E4
Ms Marvel "Time and Again" - S1E5
The Twelve - S1E6 Underbelly: Vanishing Act - S1E1
Mystery Road: Origin
21. Feature Films - Budget under $2m
Gold Ross Giardina ACS
Gold Mark Hobson
Gold Dave Cameron NZCS ACS
Silver Wade Muller HKSC ACS
Silver Tania lambert ACS
Bronze Tim Tregoning ACS
Catch the Fair One
Layers of Lies
Toke
Cave Rescue
Here Out West
Sweet River
Catch the Fair One
22. Feature Films - Budget $2m and Over
Gold Stephen F Windon ACS ASC
Gold Mandy Walker AM ACS ASC
Gold Ahmad Al Morsy CSC
Silver Nicola Daley ACS
Silver Marc Spicer ACS
Bronze Ross Giardina ACS
The Gray Man
Elvis
Kira & El Gin
Benediction Escape Room: Tournament of Champions Gold
Elvis
Ross Wood Snr. ACS Judges Award for 2021 Best Entry
Student Cinematography Gold Award winnerJonathon Le Grice
Echoes of Darkness
Jonathon Le Grice
To check out the
ACS National & NSW INSTAGRAM accounts click the respective icons below:
New South Wales Major Sponsor
New South Wales Diamond Sponsor
New South Wales Gold Sponsors
New South Wales Silver Sponsors
National Major Sponsor
National Diamond Sponsor
National Platinum Sponsors
National Gold Sponsors
National ACS CineKids Sponsor
National Bronze Sponsors
National Supporters
New South Wales Branch Australian Cinematographers Society
Level 2, 26 Ridge Street, NORTH SYDNEY, NSW 2060